DECYZJA Nr 17/2009 O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
Grudziądz, dnia 14.12.2009 r.
86-300 Grudziądz
RG-GK 7762/4-12/2009
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia
pn. „Budowa, rozbudowa i przebudowa Odlewni Żeliwa – Solidus na działkach nr 85/3 i 87/4 we wsi Wałdowo Szlacheckie, gmina Grudziądz”.
I. określam:
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane i eksploatowane z uwzględnieniem następujących warunków:
- w celu ograniczenia uciążliwości związanej z emisją hałasu prace budowlane należy prowadzić w porze dziennej (między 6:00 – 22:00);
- wykopy należy ograniczać do niezbędnego minimum;
- segregację odpadów i ich recykling, pozostałe zostaną przekazane wyspecjalizowanym firmom celem unieszkodliwienia lub poddane odzyskowi;
- w trakcie budowy paliwa i substancje bitumiczne będą przechowywane w szczelnych pojemnikach, w magazynach spełniających wymagania przeciw pożarowe i ochrony środowiska;
- w trakcie prowadzenia robót należy zapewnić bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz zadbać aby prowadzone roboty stwarzały jak najmniejszą uciążliwość dla środowiska;
3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1, w szczególności w projekcie budowlanym, w przypadku decyzji o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt. 1,10 i 14:
- w projekcie budowlanym uwzględnić taki rozwiązania aby w całości spełniały obowiązujące standardy ochrony środowiska;
- rozbudowę zaprojektować tak aby ograniczyć ilość emitowanych do środowiska emisji i energii, zoptymalizować zużycie wody i energii oraz innych surowców;
- roślinność znajdująca się w pobliżu budowy należy chronić przed uszkodzeniami.
4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:
- nie wymagane w sprawie;
5. Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko:
- nie wymagane w sprawie;
II. Konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:
- nie wymagane w sprawie;
III. Konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10 i 14.
- biorąc pod uwagę dane na temat przedsięwzięcia uzyskane na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzam brak konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10 i 14.
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 11 i 73 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. z 2004 r., nr 257, poz. 2573 z póź. zm.) instalacje do obróbki metali żelaznych: kuźnie, odlewnie, walcownie, ciągarnie i instalacje do nakładania powłok metalicznych, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt 13 oraz instalacje związane z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów, niewymienione w § 2 ust. 1 pkt 39-41 zaliczane są na podstawie art. 173 ust. 2 pkt 2 oraz art. 59 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.) do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się pismem znak: RG-GK 7762/4-2/2009 z dnia 18 maja 2009 roku do Starosty Powiatowego w Grudziądzu o wyrażenie opinii czy dla planowanego przedsięwzięcia istnieje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i podanie zakresu ewentualnego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się pismem znak: RG-GK 7762/4-3/2009 z dnia 18 maja 2009 roku do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grudziądzu o wyrażenie opinii czy dla planowanego przedsięwzięcia istnieje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i podanie zakresu ewentualnego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Starosta Powiatowy w Grudziądzu postanowieniem z dnia 25 maja 2009 roku, znak: OS. 7633-16/09 (wpł. 26.05.2009r.) uznał, że dla planowanej inwestycji wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz opracowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a raport ten winien zawierać informacje określone w art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu pismem z dnia 22 maja 2009 roku, znak: N.NZ-423/24/2009 (wpł. 26.05.2009r.) wyraził opinię, że dla planowanego przedsięwzięcia należy przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko, a zakres raportu powinien obejmować elementy wynikające z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.).
Wójt Gminy Grudziądz biorąc pod uwagę opinię Starosty Powiatowego w Grudziądzu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grudziądzu postanowieniem z dnia 29 maja 2009r., znak: RG-GK 7762/4-4/2009 stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz opracowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który winien zawierać elementy zawarte w art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.).
Inwestor w dniu 23 września 2009 roku przedłożył raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Wójt Gminy Grudziądz zapewnił możliwość udziału społeczeństwa w postępowaniu, w ramach którego przeprowadza ocenę oddziaływania na środowisko informując społeczeństwo o prowadzonym postępowaniu poprzez zawiadomieniem z dnia 22 października 2009 roku, znak: RG-GK 7762/4-9/2009 umieszczone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Grudziądz, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudziądz, w „Gazecie Pomorskiej” oraz w miejscu planowanego przedsięwzięcia. W okresie 21 dni od momentu ogłoszenia o prowadzeniu postępowania administracyjnego z udziałem społeczeństwa nie wniesiono uwag i wniosków do planowanego przedsięwzięcia.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się pismem z dnia 19 października 2009 roku, znak: RG-GK 7762/4-7/2009 do Starosty Powiatowego w Grudziądzu o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się również pismem z dnia 19 października 2009 roku znak: RG-GK 7762/4-8/2009 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grudziądzu o wyrażenie opinii w sprawie realizacji planowanego przedsięwzięcia.
Starosta Powiatowy w Grudziądzu postanowieniem z dnia 27 października 2009 roku, znak: OS.7633-16/09 (wpł. 28.10.2009r.) uzgodnił realizację przedsięwzięcia pod następującymi warunkami:
I. Na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia należy podjąć następujące działania:
1. Prace przy wykorzystaniu ciężkich maszyn budowlanych należy prowadzić wyłącznie w porze dziennej (w godzinach od 6ºº do 22ºº).
2. Przed wystąpieniem o wydanie pozwolenia na budowę Inwestor zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków deszczowych do ziemi.
3. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu Inwestor zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych, zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów oraz złożenia informacji o wytwarzanych odpadach innych niż niebezpieczne.
4. Inwestor jest zobowiązany do wykonywania pomiarów poziomu hałasu powstającego w wyniku eksploatacji obiektów w co najmniej 4 punktach, zlokalizowanych bezpośrednio przy granicach terenu na którym znajduje się obiekt, rozmieszczonych równomiernie we wszystkich kierunkach, nie później niż w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia użytkowania obiektów. Wynik pomiarów należy przekazać w terminie 30 dni od ich przeprowadzenia do Starosty Grudziądzkiego oraz Wójta Gminy Grudziądz.
5. Inwestor wydzieli na terenie do którego posiada tytuł prawny miejsce do gromadzenia odpadów typu komunalnego i odpadów powstających w czasie budowy. Odpady winny być składowane w sposób selektywny, zabezpieczony przed działaniem osób trzecich i działaniem czynników atmosferycznych, a następnie wywiezione z placu budowy przez podmiot posiadający stosowne zezwolenia w zakresie gospodarki odpadami. Odpady przeznaczone do odzysku z wyjątkiem składowania mogą być magazynowane jeżeli konieczność magazynowania wynika z procesów technologicznych lub organizacyjnych i nie przekracza uzasadnionych zastosowaniem tych procesów, nie dłużej jednak niż przez okres 3 lat. Odpady przeznaczone do składowania mogą być magazynowane jedynie w celu zebrania odpowiedniej ilości odpadów do transportu na składowisko odpadów, nie dłużej jednak niż przez okres
1 roku.
6. Inwestor zobowiązany jest do wykonania pasa zieleni izolacyjnej o nasadzeniach zwartych i piętrowych o szerokości pasa minimum 2,00m wzdłuż granicy swojej działki. Dopuszcza się uprawy krzewów ewentualnie drzew.
II. W dokumentacji wymaganej do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę należy uwzględnić następujące wymagania dotyczące ochrony środowiska:
1. Przewidzieć wykonania szczelnego i nieprzepuszczalnego placu manewrowego, parkingu, szamba, boksów oraz silosów.
2. Przewidzieć wykonanie sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej wraz z urządzeniami oczyszczającymi ścieki deszczowe.
III. Przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcie nie jest wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz postępowania w sprawie trans- granicznego oddziaływania na środowisko, w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt. 1 i 10 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. nr 199, poz. 1227 ze zm.).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu pismem z dnia 2 listopada 2009r. znak: N.NZ-424/38/2009 (wpł.04.11.2009r.) wyraził opinię, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach winna zawierać następujące warunki:
W czasie budowy:
1.1. Zapewnić taką organizację robót maksymalnie zapewnić bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych.
1.2. Prace mogące powodować uciążliwości prowadzić wyłącznie w porze dziennej.
1.3. Wyznaczyć miejsce do selektywnego gromadzenia odpadów powstających czasie budowy.
W projekcie budowlanym:
2.1. Należy zastosować taką technologię, aby zminimalizować ilość powstających odpadów.
2.2. Przewidzieć elementy ochrony akustycznej poprzez np.:
- wyciszenie materiałem dźwiękochłonnym poszczególnych stanowisk,
- uszczelnienie przejść przewodów przez ściany i stropy pomieszczeń technicznych na obwodzie materiałem dźwiękoszczelnym np. ubitą wełną mineralną,
- użycie w budowie materiałów o możliwościach pochłaniania dźwięków,
- lokowanie parkingów i dróg wewnętrznych z dala od miejsc przebywania ludzi,
- lokowanie procesów generujących hałas w głębi działki,
- ograniczenie eksploatacji pojazdów i urządzeń o wysokim poziomie hałasu i zastępowania ich maszynami o niższym poziomie hałasu,
2.3. Ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza do wartości dopuszczalnych (zastosować wysokowydajne filtry na emitorach technologicznych).
2.4. Odpady powstałe z działalności zakładu gromadzić selektywnie ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych. Miejsca ich gromadzenia zabezpieczyć przed
możliwością skażenia środowiska.
2.5. Przewidzieć zieleń izolacyjną średnią i wysoką zieloną przez cały rok.
2.6. Wzdłuż granicy działki przewidzieć pełne ogrodzenie o wysokości min. 2,2 m.
Po zakończeniu budowy dokonać pomiary hałasu oraz emisji z emitorów technologicznych.
Wójt Gminy Grudziądz zawiadomieniem z dnia 24 listopada 2009r. znak: RG-GK 7762/4-11/2009 powiadomił strony postępowania, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o możliwości wypowiedzenia się w terminie 7 dni od daty doręczenia zawiadomienie w sprawie zebranych dowodów, materiałów i żądań. Państwo Irena i Stanisław Bielik w dniu 04.12.2009r. zapoznali się z kartą informacyjną przedsięwzięcia Nie wniesiono żadnych uwag, wniosków i zastrzeżeń.
Spełnienie wymagań wskazanych w niniejszej decyzji na etapie realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia powinno zabezpieczyć środowisko przez ewentualnym wpływem ze strony realizowanego przedsięwzięcia.
Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.
P o u c z e n i e
Niniejszą decyzję dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.) nie później niż przed upływem 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Wyżej wymieniony termin może ulec wydłużeniu o 2 lata jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Załączniki:
1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.).
Otrzymują:
1. Odlewnia Żeliwa „SOLIDUS” Cezary Wojnowski
86-302 Wałdowo Szlacheckie;
2. Pani Katarzyna Anna Wojnowska;
3. Starostwo Powiatowe w Grudziądzu
ul. Małomłyńska 1
86-300 Grudziądz;
4. Pani Krystyna Maria Kalicka
5. Pan Adrian Radosław Kalicki;
6. Państwo Irena i Stanisław Bielik;
7. Pan Dariusz Edward Gralla i Pani Dorota Justyna Pawlikoska-Gralla;
8. Pan Michał Pawłowski;
9. a/a.
Do wiadomości:
1. Starosta Powiatowy w Grudziądzu
ul. Małomłyńska 1
86-300 Grudziądz
2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu
ul. Kosynierów Gdyńskich 31
86-300 Grudziądz.
Załącznik do decyzji - charakterystyka przedsięwzięcia