DECYZJA Nr 4/2010 O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
Grudziądz, dnia 18 sierpnia 2010 r.
RG-GK 7762/9-12/2009-2010
DECYZJA Nr 4/2010
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
ustalam
środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie
zakładu produkcji szyldów metodą sitodruku i jednocześnie:
I. Określam:
1. rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:
- planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie zakładu szyldów metalowych - Szyldy Emaliowane Mikołajczak poprzez dobudowanie do istniejącego budynku nowych pomieszczeń wykorzystywanych w procesie produkcji szyldów metodą sitodruku. Technika sitodruku polega na tzw. malowaniu szablonowym, czyli na nanoszeniu wzoru na siatkę. Teren inwestycji nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obiekt zlokalizowany jest w miejscowości Gać, obręb Węgrowo, na działce nr 215/16 o powierzchni 0,524 ha, gmina Grudziądz.
- w celu ograniczenia uciążliwości związanej z hałasem prace należy prowadzić w porze dziennej (między 6:00 – 22:00),
- wykopy ograniczyć do niezbędnego minimum,
- działalność prowadzić w sposób minimalizujący powstanie i ograniczenie ilości odpadów,
- stosować urządzenia i rozwiązania techniczne, które w sposób najmniejszy ingerują w środowisko,
- drzewa znajdujące się w pobliżu prac budowlanych chronić należy przed uszkodzeniami,
- wykonać wzdłuż granic zielone przegrody stanowiące filtr ekologiczny,
- w przypadku odkrycia archeologicznego należy wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot,
- procesy generujące hałas lokalizować wewnątrz budynku, wyciszyć materiałem dźwiękochłonnym poszczególne stanowiska;
- w projekcie budowlanym uwzględnić takie rozwiązania aby w całości spełniały obowiązujące standardy ochrony środowiska,
- ścieki technologiczne skierować do wewnętrznej sieci kanalizacyjnej, wyposażonej w urządzenia oczyszczające, a ścieki sanitarne, porządkowe i technologiczne z obiektu odprowadzić do gminnej tłoczni sieci kanalizacji sanitarnej,
- rozbudowę projektować tak aby ograniczyć ilość emitowanych do środowiska emisji i energii, zoptymalizować zużycie wody oraz innych surowców.
- nie wymagane w sprawie;
- nie wymagane w sprawie;
- nie wymagane w sprawie;
- biorąc pod uwagę dane na temat przedsięwzięcia uzyskane na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzam brak konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt. 1 ,10 i 14
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 13 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. z 2004 r., nr 257, poz. 2573 z póź. zm.) zaliczane są na podstawie art. 173 ust. 2 pkt. 2 oraz art. 59 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.) do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko został stwierdzony na podstawie art. 63 ust.1 w/w ustawy.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się pismem z dnia 21 października 2009 roku znak: RG-GK 7762/9-2/2009 do Starosty Powiatowego w Grudziądzu o wyrażenie opinii czy dla planowanego przedsięwzięcia istnieje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i podanie ewentualnego zakresu raportu.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się pismem z 21 października dnia 2009 roku znak: RG-GK 7762/9-3/2009 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grudziądzu o wyrażenie opinii czy dla planowanego przedsięwzięcia istnieje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i podanie ewentualnego zakresu raportu.
Starosta Powiatowy w Grudziądzu postanowieniem z dnia 26 października 2009 r. (wpł. 28.10.2009r.) znak: OS.7633-41/09 uznał, że dla realizowanej inwestycji wymagane jest przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko oraz opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, a raport winien zawierać informacje określone w art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu pismem z dnia 28 października 2009r. (wpł. 05.11.2009r.) znak:N.NZ-423/44/2009 wyraził opinię, że dla planowanego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko.
Wójt Gminy Grudziądz postanowieniem z dnia 18 listopada 2009 roku znak: RG-GK 7762/9-5/2009 stwierdził obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz opracowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, określając jednocześnie zakres raportu, który winien zawierać elementy zawarte w art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2008 roku Nr 199 poz. 1227 ze zm.).
W dniu 26 kwietnia 2010 roku wnioskodawcy przedłożyli raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się pismem z dnia 28 kwietnia 2010 roku znak : RG-GK 7762/9-6/2010 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grudziądzu o wyrażenie opinii w sprawie realizacji w/w przedsięwzięcia.
Wójt Gminy Grudziądz zwrócił się pismem z dnia 28 kwietnia 2010 roku znak : RG-GK 7762/9-7/2010 do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia przedsięwzięcia.
W tracie trwania postępowania zapewniono udział społeczeństwa w postępowaniu, w trakcie, którego przeprowadzono ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, informując o prowadzonym postępowaniu poprzez obwieszczenie z dnia 29 kwietnia 2010 roku znak: RG-GK 7762/9-9/2010 umieszczone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy w Grudziądzu, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy Grudziądz oraz w „Gazecie Pomorskiej”. W okresie 21 dni od momentu ogłoszenia o prowadzeniu postępowania administracyjnego z udziałem społeczeństwa nie wniesiono uwag i wniosków do planowanego przedsięwzięcia.
PPIS w Grudziądzu pismem z dnia 12 maja 2010r. znak: N.NZ- 424/6/2010 wyraził opinie, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia powinna zawierać następujące warunki:
1.W czasie budowy należy :
- prace mogące powodować uciążliwości prowadzić wyłącznie w porze dziennej,
- ograniczyć emisję do środowiska hałasu, pyłu oraz innych substancji szkodliwych,
- zapewnić właściwy sposób postępowania z odpadami powstającymi w czasie prac budowlanych, odpady składować w miejscach i pojemnikach do tego celu wyznaczonych.
- wykluczyć możliwości przedostania się zanieczyszczeń do gruntu i wód gruntowych;
2. W projekcie budowlanym:
- projektowaną rozbudowę zakładu maksymalnie wkomponować w istniejące zagospodarowanie,
- urządzenia wentylacyjne usytuować na dachu lub ścianie bocznej od strony drogi wewnętrznej,
- należy uwzględnić wyciszenie poszczególnych stanowisk pracy,
- ograniczyć emisję zanieczyszczeń pyłowo-gazowych poprzez zastosowanie odpowiedniej wysokości emitora.
RDOŚ w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 26 lipca 2010r. znak : RDOŚ-04.OO.6613-675-2/10/JS uzgodnił realizację w/w przedsięwzięcia i określił następujące warunki:
1. Na etapie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia należy podjąć następujące działania:
- wszelkie prace ziemne wykonać w sposób zapewniający ochronę gruntu, wód powierzchniowych oraz wód podziemnych przed zanieczyszczeniem,
- wykopy zabezpieczyć przed przenikaniem wód opadowych do gruntowych,
- zabiegi związane z konserwacją maszyn i uzupełnianiem paliwa wykonać w miejscach do tego przystosowanych,
- podczas realizacji inwestycji używać wyłącznie sprawnego sprzętu i monitorować ewentualne wycieki substancji ropopochodnych, które mogą powstać w wyniku awarii,
- w trakcie realizacji inwestycji, w rejonie prowadzonych prac wyznaczyć miejsca do tymczasowego gromadzenia odpadów i sukcesywnie przekazywać je do zagospodarowania lub unieszkodliwiania uprawnionym podmiotom,
- działalność prowadzić w sposób minimalizujący powstawanie i ograniczenie ilości odpadów,
- odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych miejscach,
- odpady niebezpieczne magazynować w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w miejscach zadaszonych, o utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych,
- miejsce magazynowania odpadów niebezpiecznych płynnych zabezpieczyć przed ewentualnymi wyciekami,
- odpady przekazywać w pierwszej kolejności do odzysku, a jeżeli nie jest on możliwy to do unieszkodliwiania, odbiorcom posiadającym stosowne pozwolenia/zezwolenia w zakresie gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadów,
- transport odpadów będzie realizowany przez podmioty posiadające stosowne pozwolenia w sposób, który nie powoduje zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi, natomiast transport odpadów niebezpiecznych prowadzić zgodnie z przepisami o przewozie materiałów niebezpiecznych,
- wyciszyć materiałem dźwiękochłonnym poszczególne stanowiska,
- lokować procesy generujące hałas wewnątrz budynku,
- wykonać uzupełniania pasa zieleni izolacyjnej,
- ograniczyć emisję niezorganizowaną ze wszystkich maszyn oraz urządzeń technicznych i technologicznych na terenie obiektu.
- ścieki technologiczne skierować do wewnętrznej sieci kanalizacyjnej, wyposażonej w urządzenia oczyszczające,
- ścieki sanitarne, porządkowe i technologiczne z obiektu odprowadzić do gminnej tłoczni sieci kanalizacji sanitarnej, za pośrednictwem projektowanego przyłącza kanalizacji sanitarnej,
- wody opadowe i roztopowe kierować do gruntu, na tereny zielone Inwestora.
Przed rozpoczęciem działalności należy uregulować stan formalno-prawny w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami. Dodatkowo Inwestor zobowiązany jest uzyskać pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do atmosfery z procesów technologicznych.
W dniu 4 sierpnia 2010r. wnioskodawcy oraz strony postępowania zostały zawiadomione o zebraniu wystarczających dowodów i materiałów do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz możliwości wypowiedzenia się w sprawie zebranych dowodów, materiałów i żądań. W terminie 3 dni od odebrania niniejszego zawiadomienia nie wniesiono żadnych uwag, wniosków i zastrzeżeń.
Wójt Gminy po przeanalizowaniu stanowisk organów opiniujących i informacji zawartych w raporcie, kierując się rodzajem i charakterystyką oraz usytuowaniem przedsięwzięcia stwierdza, że realizacja przedsięwzięcia po spełnieniu wymagań wskazanych w niniejszej decyzji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia powinna zabezpieczyć środowisko przed ewentualnym wpływem ze strony planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń tym bardziej znaczących oddziaływań.
Spełnienie wymagań wskazanych w niniejszej decyzji na etapie realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia powinno zabezpieczyć środowisko przed ewentualnym wpływem ze strony planowanego przedsięwzięcia.
Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.
Od niniejszej decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Załącznik:
1. Charakterystyka planowanego przedsięwzięcia.
Otrzymują:
Marek Mikołajczak- Szyldy Emaliowane Mikołajczak,Starostwo Powiatowe w Grudziądzu,Jadwiga i Karol Strahl,Lech Andrzej Piotrowski,Lidia Anastazja Piotrowska,a/a;
Do wiadomości:
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu
Załącznik do decyzji nr 4/2010