XXXV/221/2010
jakiego organu | RADY GMINY W GRUDZIĄDZU |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | intencyjna składowiska odpadów komunalnych w Zakurzewie. |
na podstawie | art.18 ust.2 pkt.2 Ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym /Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz.1591/ z póżn. zmian/. |
status uchwały | obowiązująca |
RADY GMINY W GRUDZIĄDZU
z dnia 12 lutego 2010r.
intencyjna w sprawie składowiska odpadów komunalnych w Zakurzewie.
W GRUDZIĄDZU
uchwala co następuje:
Wykonanie uchwały zleca sie Wójtowi Gminy.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Rady
Hanna Guzowska
U z a s a d n i e n i e
Gmina Grudziądz informowała o tym fakcie Wojewódzki Inspektorat Środowiska dnia 08 lipca 2008 roku.
Główne zarzuty to:
„Zarządca składowiska odpadów w chwili obecnej nie zapewnia:
-odbioru odpadów,
-selektywnego składowania odpadów,
-prawidłowej eksploatacji istniejących urządzeń stanowiących wyposażenie składowiska, -zachowania wymagań sanitarnych, bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa pożarowego,
-prawidłowego monitorowania składowiska,
-sporządzania i składania sprawozdań dotyczących ilości przyjmowanych na składowisko odpadów”
Odpowiedź Inspekcji Ochrony Środowiska z dnia 18 lipca 2008 roku potwierdziła część zarzutów a mianowicie: „Stwierdzono uchybienia w zakresie eksploatacji składowiska. Zarządzający nie eksploatuje węzła segregacji odpadów, kwatery balastu oraz stacji odzysku biogazu. Eksploatacja kwatery na bioodpady jest prowadzona nieprawidłowo”.
„Ponadto stwierdzono, że zakład przekracza warunki pozwolenia zintegrowanego w zakresie ilości i rodzajów: wytwarzanych odpadów, ilości odpadów poddawanych odzyskowi i ilości odpadów poddawanych unieszkodliwianiu”.
Zostały wydane zarządzenia pokontrolne przez Wydział Ochrony Środowiska. Jednakże nie posiadamy informacji jak naprawdę funkcjonuje wysypisko, czy zagrożenia zostały zlikwidowane, czy nie pogłębiają się.
2.Zasadność podjęcia niniejszej uchwały wynika z działań gminy – miasto Grudziądz w przedmiocie podstaw prawnych i faktycznych, dla wybudowania w obecnym kształcie wysypiska odpadów w Zakurzewie.
Wysypisko powstało dzięki zawarciu porozumienia w dniu 26 kwietnia 1999 roku pomiędzy gminą – miasto Grudziądz, a gminą Grudziądz. Porozumienie to zostano przyjęte zgodnymi uchwałami obu gmin i stanowiło podwalinę m.in. dla wysypiska.
Porozumienie z uwagi na tematykę regulacji winno funkcjonować bez przeszkód przez cały czas gdy funkcjonują instytucje powstałe na jego bazie, bowiem są to trwałe ingerencje w środowisko, łącznie z negatywnymi skutkami dla środowiska, uciążliwościami dla mieszkańców. Ponieważ Rada Miasta Grudziądz uchwałą Nr XLVII/102/09 z dnia 25 listopada 2009 roku w sprawie wyrażenia zgody do wypowiedzenia porozumienia pomiędzy gminą – miasto Grudziądz, a gminą Grudziądz uchyliła uchwałę Nr IX/72/99 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 19 maja 1999 roku w sprawie zawarcia porozumienia między gminą – miasto Grudziądz, a gminą Grudziądz, a Prezydent Grudziądza w dniu 30 listopada 2009r. wypowiedział przedmiotowe porozumienie.
-zachodzi konieczność doprowadzenia stanu faktycznego i prawnego na terenie gminy zgodnego z dniem z przed zawarcia porozumienia, z przed wybudowaniem wysypiska.
Jest to pierwszy krok w tym kierunku. Zakres działania Gminy Grudziądz będzie szerszy.
Przewodnicząca Rady
Hanna Guzowska