I.1.
I/LUB ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
TERMINY PŁATNOŚCI, WSTĘPNA WINDYKACJA
2. Termin płatności wynosi 14 dni od dnia otrzymania faktury VAT.
3. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli terminowości wpłat po zakończonym okresie obrachunkowym okaże się, że należność nie została zapłacona w określonym terminie płatności, do kontrahenta zostaje wysłane wezwanie do zapłaty wyznaczające nowy 14-dniowy termin do uregulowania należności. Ponadto stan zaległości kontrahenta jest wykazywany na każdej kolejnej fakturze VAT.
4. Kontrahent ma prawo w każdym czasie złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty - czytaj więcej...
5. Jeżeli po upływie nowego terminu określonego w wezwaniu do zapłaty kontrahent nadal wykazuje zaległość, sprawa przekazywana jest do komórki egzekucyjnej.
POSTĘPOWANIE WINDYKACYJNE
1. Po przekazaniu sprawy do komórki egzekucyjnej do dłużnika kierowane jest upomnienie wzywające do zapłaty zaległości w terminie 14 dni od dnia otrzymania upomnienia z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.
2. Jeżeli w terminie 14 dni od dnia otrzymania upomnienia dłużnik nie zapłaci zaległości podejmowane są dalsze czynności:
a) do sądu rejonowego kierowany jest pozew przeciwko dłużnikowi o zapłatę dochodzonej należności pieniężnej, a powstałymi w postępowaniu sądowym kosztami procesu obciążany jest dłużnik,
b) do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA kierowana jest informacja o nieuregulowanych zobowiązaniach cywilnoprawnych (Klauzula KRD)
c) następuje rozpoczęcie procedury odcięcia przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego.
3. Jeżeli dłużnik po otrzymaniu sądowego nakazu zapłaty nadal nie płaci dochodzonej należności pieniężnej, nakaz zapłaty kierowany jest do komornika sądowego, co powoduje powstanie dalszych kosztów egzekucyjnych, którymi obciążany jest dłużnik.
4. Przy dochodzeniu należności cywilnoprawnych wierzyciel ma prawo złożenia do komornika wniosku o wszczęcie przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjnego z nieruchomości.
ODCINANIE DOSTAW WODY, ZAMYKANIE PRZYŁĄCZA KANALIZACYJNEGO
1. Jeżeli odbiorca usług nie uiścił należności za pełne dwa okresy obrachunkowe (4 miesiące), Gmina Grudziądz może odciąć dostawę wody i/lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne.
2. O zamiarze odcięcia dostawy wody i/lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego odbiorca usług informowany jest co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody i/lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.
3. W przypadku odcięcia dostaw wody z przyczyn, o których mowa w pkt 1 udostępniony zostaje zastępczy punkt poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a odbiorca usług zostaje poinformowany o możliwościach korzystania z tego punktu.
4. Na terenie Gminy Grudziądz ustanowione są trzy zastępcze punkty poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi:
a) Wiejski Ośrodek Zdrowia w Mokrem,
b) Wiejski Ośrodek Zdrowia w Piaskach,
c) Wiejski Ośrodek Zdrowia w Małym Rudniku.
5. Z chwilą odcięcia dostaw wody i/lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego ulega rozwiązaniu umowa o zaopatrzenie w wodę oraz umowa na odprowadzanie ścieków bez zachowania terminu wypowiedzenia.
6. Wznowienie dostaw wody i odprowadzania ścieków będzie możliwe po uregulowaniu przez odbiorcę usług wszystkich należności pieniężnych oraz dopełnieniu przez niego formalności związanych z ponownym przyłączeniem nieruchomości do gminnej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i ponownym zawarciem umów na dostawę wody i/lub odprowadzanie ścieków.
PODSTAWA PRAWNA
- Umowa o zaopatrzenie w wodę / umowa na odprowadzanie ścieków,
- Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2023 r., poz. 537).