III.
Gmina Grudziądz jako jednostka sektora finansów publicznych zgodnie z art. 42 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 z późn. zm.) jest zobowiązana do terminowego podejmowania w stosunku do zobowiązanych czynności zmierzających do wykonania zobowiązania. Nie może zatem zmniejszać, czy całkowicie zrezygnować z dochodzenia zobowiązań pieniężnych należnych od osób, które zawarły z gminą umowę cywilnoprawną, a nie wykonały swojego obowiązku. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i realizując jednocześnie nałożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości obowiązek podejmowania prób ugodowego rozwiązywania sporów, Gmina Grudziądz umożliwia alternatywne sposoby spłaty zadłużenia. Jednym z takich środków jest instytucja rozłożenia na raty.
Ugodowe załatwienie sprawy jest rezultatem wolnego wyboru osób, które decydują się na podjęcie próby polubownego rozwiązania sporu. Decyzja co do wyboru sposobu wypracowania dobrowolnego porozumienia należy do stron. Daje to szansę znalezienia takiego rozwiązania, które pozwoli na osiągnięcie korzyści przez każdą ze stron.
Dłużnik wiedząc, że posiada zadłużenie pieniężne wobec gminy (wierzyciela) z tytułu umowy cywilnoprawnej ma prawo złożyć wniosek o rozłożenie zobowiązania na raty.
POSTĘPOWANIE UGODOWE
MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKÓW
Urząd Gminy Grudziądz,
ul. Wybickiego 38, 86-300 Grudziądz
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Strona ma prawo złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty w każdym czasie, nawet po otrzymaniu wezwania do zapłaty.
Uwaga! Nawet jeżeli zostało wszczęte postępowanie sądowe lub egzekucyjne, strona ma prawo w każdym czasie złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty, z tym że dodatkowo będzie musiała zapłacić powstałe do chwili złożenia wniosku koszty postępowania sądowego, czy egzekucyjnego.
KORZYŚCI POSTĘPOWANIA UGODOWEGO
- możliwość spłaty zobowiązania w dogodnych dla strony ratach
- brak konieczności wszczynania postępowania sądowego, czy egzekucyjnego
- możliwość uchronienia się przed kosztami postępowania sądowego, czy egzekucyjnego
- uniknięcie wizyty komornika sądowego
- uniknięcie wpisu do Krajowego Rejestru Długów
- satysfakcja z wypracowanego w przyjaznej atmosferze porozumienia
- dobrowolne wywiązywanie się z zobowiązań