Modernizacja ewidencji gruntów i budynków na terenie Gminy Grudziądz
W wyniku modernizacji wyłączone zostały z użytku rolnego grunty zabudowane i zurbanizowane, do tej pory nie wyłączone lub wyłączone w niedostatecznej wielkości. Grunty takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości wg stawek obowiązujących w danym roku podatkowym. Ujawnione zostały również wszystkie istniejące budynki. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają wszystkie budynki mieszkalne. Natomiast budynki niemieszkalne położone na gruntach gospodarstw rolnych korzystają z ustawowego zwolnienia.
Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, uważa się obszar przekraczający 1 ha fizyczny użytków rolnych lub 1 ha przeliczeniowy .
Posiadacze nieruchomości poniżej 1 ha są zobowiązani do zapłaty podatku od nieruchomości za wszystkie znajdujące się na działce budynki.
W wielu przypadkach w gospodarstwach rolnych zwiększeniu uległy powierzchnie użytków rolnych zabudowanych, a przez to zmniejszeniu mogła ulec powierzchnia innych użytków rolnych. Należy zwrócić na to szczególną uwagę przy wypełnianiu wniosków do AR i MR o dopłatę.
Przy wymiarze corocznych podatków oraz ich zmian w ciągu roku podatkowego, organ podatkowy zobowiązany jest do korzystania z danych ewidencji gruntów i budynków. O tym czy dany grunt zostanie opodatkowany podatkiem rolnym czy też podatkiem od nieruchomości decyduje zapis w w/w ewidencji . Starostwo Powiatowe w Grudziądzu w okresie od 16 marca do 3 kwietnia 2015 roku wyłożyło do wglądu projekt modernizacji gruntów i budynków, z którym należało się zapoznać i ewentualnie zgłosić swoje uwagi. W przypadku, gdy podatnik kwestionuje prawidłowość danych ujętych w ewidencji gruntów i budynków, powinien wszcząć postępowanie przed Starostą o ich zmianę i doprowadzenie do stanu rzeczywistego ze stanem posiadanych przez siebie gruntów i budynków.
Drugim źródłem wiedzy o przedmiotach opodatkowania są informacje podawane bezpośrednio przez podatników i składane w Urzędzie Gminy na określonych drukach informacji i deklaracji podatkowych.
Przypominamy, że:
Obowiązek podatkowy w stosunku do nowo wybudowanych budynków powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku , w którym budowa została zakończona lub w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem.
Budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Do powierzchni użytkowej budynku należy zaliczyć powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem szybów dźwigowych i klatek schodowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej w 50% , mniej niż 1,40 m pomija się.
Obowiązek podatkowy w stosunku do gruntów powstaje od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła jakakolwiek zmiana mająca wpływ na opodatkowanie gruntów.
O wszelkich zmianach mających wpływ na wysokość podatku informujemy organ podatkowy w ciągu 14 dni od daty zaistnienia zmiany na odpowiednim druku informacji lub deklaracji.
ZN-1/A DANE O NIERUCHOMOŚCIACH (ZA WYJĄTKIEM ZWOLNIONYCH)
Z-1/O DANE O WSPÓŁWŁAŚCICIELU NIERUCHOMOŚCI,GOSPODARSTWA ROLNEGO LUB LASU
DL-1 DEKLARACJA NA PODATEK LEŚNY
DN-1 DEKLARACJA NA PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
DR-1 DEKLARACJA NA PODATEK ROLNY
IL-1 INFORMACJA W SPRAWIE PODATKU LEŚNEGO
IN-1 INFORMACJA W SPRAWIE PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
IR-1 INFORMACJA W SPRAWIE PODATKU ROLNEGO
ZL-1/B DANE O ZWOLNIENIACH W PODATKU LEŚNYM
ZN-1/B DANE O ZWOLNIENIACH W PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI
ZR-1/B DANE O ZWOLNIENIACH I ULGACH PODATKOWYCH W PODATKU ROLNYM